A kártevők irtása és távol tartása alapvető folyamat az egészséges környezet higiéniájának fenntartásában. Ezekben a folyamatokban használt vegyi anyagok azonban káros hatással lehetnek az emberi szervezetre és a környezetre.
Vektorok:
A növényvédő szerek (peszticidek) a növényi kártevők és a tárolt mezőgazdasági termékek védelmére, az emberi és állati betegségek közös biológiai vektorai ellen használt vegyi anyagok. Olyan anyagok vagy anyagkeverékek, amelyek biológiailag aktív összetevőket tartalmaznak a kártevők ellen. A biológiailag aktív összetevők általában mérgező anyagok, amelyek a környezet számára károsak. Sok peszticid az emberre is mérgező, ezért a peszticidek gyártását, csomagolását, tárolását, szállítását és használatát törvény szabályozza és korlátozza.
A peszticideket a leküzdendő célszervezettől függően a következő kategóriákba sorolják: baktériumölő, gombaölő, gyomirtó, rovarölő, atkaölő, nematocid (fonálféreg ellenes), puhatestű- és rágcsálóirtó (patkányirtó) szerek, valamint vegyes hatású peszticidek.
Minden vegyszer mérgező lehet, ha nem a megfelelő módon használjuk, ahogyan azt a használati protokoll (utasítás) is jelzi!
A mérgek lenyelhetők, felszívódhatnak a bőrön keresztül, belélegezhetők, szembe fröccsenhetnek.
A szervezetbe kerülve bejuthatnak a véráramba, számos mellékhatást okozhatnak.
A súlyos mérgezés percek alatt bekövetkezhet, ha a felszívódás légzőszervi úton keresztül történik.
Amikor az anyag a légzőszervi úton jut a szervezetbe, a mérgezés nagyon gyorsan, néhány perc alatt kezdődhet. Ha egy kémiai anyag gőzök, aeroszolok formájában került a tüdőbe, az gyorsan felszívódik, és szinte azonnal kiváltja mérgező hatását. Egyes párolgó mérgező anyagok szagtalanok, a normál emberi érzékszervekkel nem észlelhetők (az ember továbbra is belélegzi őket anélkül, hogy észrevenné).
Hatások az emberi szervezetre:
A súlyos mérgezések többszervi károsító hatásuk által akár halált is okozhatnak, a kis gyermekeknél, csecsemőknél ez a kockázat sokkal magasabb.
Bőr- és szemirritáció: Egyes vegyi anyagok a bőrrel vagy a szem nyálkahártyájával érintkezve irritációt, viszketést vagy allergiás reakciókat okozhatnak.
Egyes vegyi anyagok a szem felszínére hatnak, hegesedést és akár vakságot is okozhatnak.
Légzőszervi problémák: Bizonyos kártevőirtó/fertőtlenítőszerekből származó gőzök vagy részecskék belégzése a légutak irritációjához, köhögéshez, légszomjhoz vagy a meglévő állapotok, például az asztma súlyosbodásához vezethet.
Allergiás reakciók: Néhány embernél allergiás reakció alakulhat ki a felhasznált vegyi anyagokra, ami viszketegségben, duzzanatban vagy légzési nehézségben nyilvánul meg.
Neurológiai hatások: Egyes vegyi anyagok neurotoxikus (idegméreg) hatásúak lehetnek, és idegrendszeri tüneteket okozhatnak, mint fejfájás, szédülés, görcsök, parézisek (részleges bénulás, izomgyengeség), izombénulás.
Gyomor-bélrendszeri hatások: a véletlenszerű lenyelés hányingert, hányást vagy hasmenést okozhat. Az emésztőszervi felszívódást követően ezek az anyagok szisztémás toxicitást (az egész szervezetet érintő mérgezést) okoznak, ami akár halálhoz is vezethet.
Hatások a véralvadásra: A patkányméreg lenyelése zavarja a véralvadást, vérzéses jelenségeket okozva.
Hosszú távú kockázatok: egyes vegyi anyagok rákos megbetegedések vagy más hosszú távú káros hatások kockázatát jelenthetik (a termékenységet és a magzat egészségét is befolyásolhatják).
A káros hatások minimalizálása:
A fertőtlenítési és kártevőirtási eljárások biztonságosak, amennyiben szigorúan betartják a termék adatlapján olvasható használati utasításokat.
Ha ezeket az eljárásokat otthon végzik, és nincs olyan szakember, szolgáltató, aki ezeket irányítja, vagy elvégzi, a termékeket szaküzletekben kell megvásárolni, toxikológiai biztonsági adatlapok kíséretében és tanácsot kérve a forgalmazótól.
A termékeknek teljes mértékben meg kell felelniük a biztonsági adatlapokon szereplő bejegyzéseknek, és nem használhatók más célra, mint amire tervezték őket.
TILOS AZ ÁLLATGYÓGYÁSZATI KÉSZÍTMÉNYEKET EMBEREKEN ALKALMAZNI!
FIGYELEM! AZ ÁLLATOK KEZELÉSÉRE FELÍRT GYÓGYSZEREKET ÉS VEGYSZEREKET SZIGORÚAN TILOS GYERMEKEK KEZELÉSÉRE ALKALMAZNI!
Még ha az anyagok engedélyezettek is, kombinációjuk során egy sor lebomlási anyagot szabadítanak fel, amelyek farmakológiai és toxikológiai szempontból már nem kiszámíthatóak, és keverékük nem felel meg ugyanazoknak a termékjellemzőknek. A két anyag érintkezése mérgező gőzöket szabadíthat fel.
Alkalmazás közben gondoskodjon a megfelelő szellőzésről!
Viseljen védőfelszerelést, például kesztyűt, maszkot vagy védőszemüveget, mivel a mérgező anyag a bőrön keresztül is felszívódhat.
Kerülje a vegyszerekkel való közvetlen érintkezést, és gondoskodjon arról, hogy háziállatok és gyermekek közvetlenül az alkalmazás után ne férjenek hozzá a kezelt területekhez.
A vegyszereket, mérgező anyagokat jól elzárt helyen, megfelelően felcímkézve, saját csomagolásban tárolja, ne töltse át megtévesztő palackokba (üdítős üveg, sörösüveg).
Elsősegély mérgezés esetén:
Lenyelés esetén:
Hívja a 112-es segélyhívószámot. Figyelje az áldozatot. Szükség esetén kezdje meg az újraélesztést (légútbiztosítás, szívmasszázs).
Nagyon fontos megjegyezni: azonosítatlan anyaggal történő mérgezés esetén lehetőleg minden gyanús terméket a beteggel együtt a kórházba kell vinni, beleértve a hányással kiürült gyomortartalmat is, toxikológiai meghatározás céljából.
A bőrbe felszívódott toxinok esetén:
Súlyos esetben hívja a 112-es segélyhívószámot. Szükség esetén kezdje meg az újraélesztést.
Távolítsa el a szennyezett ruházatot (lehetőleg kesztyűvel és védőszemüveggel felszerelkezve).
Miután értesítette a 112-es segélyhívószámot a bőrt szappannal és hideg vízzel (beleértve a fejbőrt, körmöket is) legalább 20 percig mossuk (ne használjunk olajos, zsíros anyagokat, mert siettethetik a felszívódást).
Belégzés esetén:
Vigye az áldozatot friss levegőre. Hívja a 112-es segélyhívót. Szükség esetén kezdje meg az újraélesztést.
Szembefröccsenés esetén:
Hívja a 112-es segélyhívót. Legalább 10 percig hagyja, hogy csapvíz óvatosan végigfolyjon az érintett szemen.
Román nyelvű segélyhívó:
TOXAPEL a Grigore Alexandrescu Sürgősségi Gyermekkórház Toxikológiai Osztálya által biztosított telefonos segélyvonal, amelynek célja, hogy tájékoztassa a lakosságot arról, hogyan nyújtson elsősegélyt egy mérgezett gyermeknek a mentők megérkezéséig vagy a gyermek kórházba szállításáig.
A TOXAPEL a nap 24 órájában működik, az egész ország területére kiterjed, és bármely vezetékes, nyilvános vagy mobiltelefonról hívható. (021) 210.61.83, (021) 210.62.82