Készüljön fel az influenzaszezonra

Mi az influenza?

A szezonális influenza egy akut légúti fertőző betegség, amelyet az influenzavírusok okoznak. Az influenza vírus könnyen terjed emberről emberre cseppfertőzéssel, köhögés vagy tüsszentés által. A betegség megelőzésének legjobb módja a védőoltás. A tünetek jelentkezése után a lehető leghamarabb el kell kezdeni a kezelést. A legtöbb ember egy héten belül felépül. Az influenza súlyos formái hosszabb gyógyulási időt igényelnek. A krónikus betegségekkel küzdő személyeknek orvosi segítséget kell kérniük.

Hogy terjed az influenza?

Az influenza zárt helyeken tartózkodó közösségekben gyorsan terjed, különösen igaz ez az iskolákra és az idősek otthonára. Amikor egy fertőzött személy köhög vagy tüsszent, a vírustartalmú cseppek (fertőző cseppek) a levegőbe kerülnek és megfertőzhetik a közvetlen közelben tartózkodó személyeket vagy lerakódhatnak a felületekre és tárgyakra.

Az influenza terjedésének megelőzése érdekében az embereknek le kell fedniük szájukat és orrukat köhögéskor, tüsszentéskor és rendszeresen kezet kell mosniuk. Továbbá ajánlott a zsúfolt helyek elkerülése, a helyiségek szellőztetése, valamint a tárgyak és felületek rendszeres fertőtlenítése.

Az influenza tünetei: hirtelen fellépő láz, köhögés (általában száraz), fejfájás, izom- és ízületi fájdalmak, rossz közérzet, torokfájás, orrfolyás.

Hogyan előzhető meg az influenza?

Az influenza megelőzésének legjobb módja az influenza elleni védőoltás. Az influenza elleni védőoltások biztonságosak és hatékonyak, több mint 60 éve használják őket. Az oltás hatására kialakuló védettség (immunitás) idővel csökken, ezért hogy megvédje magát az influenzától évente indokolt az oltás. Az influenza elleni vakcina összetétele évente frissül, hogy a vakcinák védelmet nyújtsanak az adott szezonban várható törzsek ellen.

Romániában influenza ellen inaktivált vírust tartalmazó vakcinák állnak rendelkezésre, amelyek 6 hónapos kortól alkalmazhatók injekció formájában, valamint élő, gyengített vírust tartalmazó vakcinák, amelyeket 2 évesnél idősebb gyermekek és egészséges serdülők számára ajánlanak, intranazálisan, orrspray formájában.

Fontos megjegyezni:

– az influenza megelőzősének leghatékonyabb módja a védőoltás;

– oltassa be magát az influenzaszezon kezdete előtt;

– a minden ősszel felvett oltás jelentősen csökkenti a megbetegedés kockázatát;

– az influenza elleni vakcina összetétele minden évben frissül, a következő szezonra jellemző törzseket tartalmazza.

Az influenza elleni védőoltást évente ajánlott megismételni:

– várandósoknak

– 6 hónapos és 5 éves kor közötti gyermekeknek

– krónikus betegségben szenvedőknek

– egészségügyi és betegápolási személyzetnek

– 65 év feletti személyeknek

A fiatal, egészséges felnőttekkel ellentétben a 65 év feletti személyek nagyobb kockázatot jelentenek az influenza súlyos  szövődményei kialakulására, mivel az immunitás az életkor előrehaladtával csökken.

Aki igényelni szeretné az influenza elleni védőoltást, az a családorvos által kiállított recept alapján tudja kiváltani (szükséges az egészségügyi kártya). Kérjük, egyeztessen erről családorvosával.

A mozgásukban korlátozottak, hívjanak a 0757465199-es telefonszámon.

Bege Szidónia, közösségi egészségügyi asszisztens

Szükség van segítségre? Beszéljen velünk